APCO-NENA TELECOMMUNICATOR OF THE YEAR PAST AWARD WINNERS

Telecommunicator of the year for sustained superior performance award 

 

PAST WINNERS:

2015 Molly Elliott - RiverCom 911 (View photo)

2014 Jessica Cannon - NORCOM (View photo)

2013 Kim Schultz - Franklin County Sheriff’s Office(View photo)

2012 Christine Law - CENCOM (View photo)

2011 Donna Kelly - CENCOM (View photo)

2010 Richard Garman- Grays Harbor Communications E9-1-1 

2009 Stacey Unglesby- Yakima Public Safety

2008 Loanne Travess- Grays Harbor Communications E9-1-1 

2007 Amy Sullivan- Spokane County 9-1-1 

2006 Rebecca Boman- Valley Communications Center 

2005 Tina McMillan - LESA 

2004 Jennifer Wood - CAPCOM Olympia 

2003 Guy Ploegman - Lakewood Fire District 2 

2002 Jim Kennard - Yakima Public Safety Communications 

2001 Janell Williams - Spokane County Sheriff 

2000 Lori Krueger - SECOMM

1999 Kay K. Livingston - Washington State Patrol 

1998 Kelly N. Thompson - Grays Harbor E 911 

1997 Brenda Cantu - Washington State Patrol-Yakima 

1996 Margaret "Mags" Dearduff - Spokane County Sheriff 

1995 Robert Scott -CAPCOM Olympia 

1994 Marilyn Soper - Valley Communications Center 

1993 Teri McGuire - CAPCOM Olympia 

1992 Carla Van Huis - Shelton PD 

1991 Norleen Light - King County FPD #39 

1990 Gerald R. Lincoln - Puyallup Comm. Center 

1989 Philip V. Corliss - Kitsap County CENCOM 

1988 Becki Nelson - Kennewick 

1987 Judy Campbell - SNOPAC

 

 

Technician of the year for sustained superior performance

 

PAST WINNERS

2015 Kirk Burress – WSP Bremerton (View photo)

2014 Zeb Middleton – NORCOM (View photo)

2013 Craig Hamilton – BCES/SECOMM (View photo)

2012 Alex Bulat - KITTCOM (View photo)

2011 Ken Sala - CENCOM (View photo)

2010 Corinne Choy- SUNCOMM

2009 Dean Hane - MACC

2008 Scott Sipe - Grays Harbor Communications E9-1-1

2007 Scott Mattoon - Lewis County

2006 David Taylor - CAPCOM

2005 Brad Hudson - Lincoln County

2004 Rob Lewis - Washington State Patrol

2003 Ken Rhodes - King County Sheriff's Office

2002 Terry Peterson - Snohomish County Communications SNOCOM

2001 Valerie Eveland - Benton County Emergency Mgmt.

2000 Robert Johnson - Kittcom

1999 Charles Stroeher - Washington State DOT

1999 Michael Carlson - Washington State Patrol

1998 Mark Vetsch - Washington State Patrol-Yakima

1997 Randy Stephens - Washington State Patrol-Wenatchee

1996 Steve Gregory - Richmond Two-Way Radio

1995 Basil Mitchell - LESA-Tacoma

1994 Everett Womack - Washington State DOT

1993 Oliver Middlebrooks - King County Dept. of Public Works

1992 Don Teitzel - Grays Harbor E911

1991 Jay Morrison - SNOPAC

1990 Dean Heistand - Kitsap County CENCOM

 

 

 

Telecommunicator of the year for exemplary handling of a critical incident

 

PAST WINNERS

2015 Jill Danielson, CENCOM (View photo)

2014 Kyle Boeddeker, CENCOM (View photo)

2013 Myke Isayev - Spokane Fire Department (View photo)

2012 Jeff West - CENCOM (View photo)

2011 Judy Indermark, Pacific County Communications (View photo)

2010 Christopher Scott- Thurston 911 Communications

2009 Helen Terry- MACC

2008 Cenci Miner- Washington State Patrol- Bremerton

2007 Miriam Rendon- CAPCOM

2006 Jill Massick - Valley Communications Center

2005 Judy Indermark - Pacific County

2004 Kris Woodrow - LESA/Tacoma

2003 Carmen Alonzo - CENCOM

2002 Danette Neuhausen - Seattle Police Department

2001 Sam Baughman - PENCOM- Port Angeles

2000 Rachel Doniger - SNOPAC

1999 Jodi Basim - SNOCOM

1998 Kris Johnson - LESA/Tacoma

1997 Rebecca Roedl - Spokane County E911 Center

1996 Shirl Avila - Stevens County Communications

1995 Margaret Dearduff - Spokane County Sheriff's Office

1994 Melody Higgins - Spokane County Sheriff's Office

1993 Terri Cole - Seattle Fire Department

1992 Jeffrey Axtell - Lakewood Fire District 2

1992 Debra Mandrey - CAPCOM Olympia

1991 Debbie Adamson - Moses Lake Police

1990 Cheryl Goldman - Elma PD

1989 Steven M. Jones - SNOPAC

1988 Gerald Bernier - Kitsap County CENCOM

1987 Helen West - Pullman PD

1986 Teresa Bryan - Pullman PD

1985 Ken DeMan - King County Fire District 11

1984 Janell Williams - Spokane County Sheriff's Office

1983 Londra V. Davis - SNOPAC

1982 Billie Jo Shinall - Pullman PD

 

 

Telecommunicator of the year team award

 

PAST WINNERS

2015 - Kitsap 911 (CENCOM):  Drew Tetric, Bill Main, Laura Woodrum, Cristina DeMello, Jamie Aumock, Sarah Portrey and Christy Anderson (View photo)

2014 - Okanogan County Dispatch:  Susie Ortiz, Mike Worden, Lauren Davidson, Stephanie Valencia-Cruz, Jennifer Johnson, Liz McKinney, Heather Timmerman, Patrick Baker, Michael Whitey, Pat Stevens, Christy Goddard, Beth Paine, Walt Stalder, and Cammie Josh (View photo)

2013 – Skagit 911: Stacey Clifton, Thomas Burris, Chris Wilson, David Sackman, Melinda Rodenberger, Krysta Billieu, Roberta Parker, Beth Fugier, Krysta Skonard, Faye Whitney, Sandra Burton, Julia Boyer, Kathryn Hansen, & April Hustead(View photo)

2012 - ValleyCom: Alison Barlow, Patricia McIntosh, Britney Casey, Jennifer Gildehaus, Karina Putnam-Kaminski, Diana Cowan and Grace Larsen (View photo)

2011 - RiverCom 911: Ross Kellogg, Jessica DeMyer, Scott Heneghen, Renea Miller and Dispatch Supervisor Molly Elliott. (View photo).

2010 - Okanogan County Communications Center: Patricia Stevens and Lacy Storey

2009 - LESA: Cori Crofts, Peter Dequina, Davina Clardy, Stephanie Scott, Bob Cournoyer, Leilani Erechar, Michelle Hensley, Scott Hamel, Misty Barclay, Chey Fritch and Cammy Larivier 

2008 - Cowlitz County 911: Maria Schuh, Shan Olsen, Chris Koehler, Michele Sims

2007 - WHITCOM: Susan Waltz, Lori Burkett, Tiffany Manhart, Sarah Cassidy and Kathleen Claymore

2005 - SNOCOM: Karen McKay, Lisa Andrews, John Chenoweth, Darryl Grant and Sheila Betts